Business Intelligence (BI) to zbiór procesów, technologii i narzędzi, dzięki którym surowe dane zmienia się w informacje o znaczeniu strategicznym. Jednym z podstawowych narzędzi w arsenale BI jest raport BI. W tym artykule przybliżymy, czym jest raport BI. Jakie ma znaczenie dla funkcjonowania firmy, jak uzyskane dzięki BI informacje wpływają na codzienne funkcjonowanie biznesu oraz jej strategiczne decyzje.

 

Raport BI: definicja

Raport BI to dokument lub zestaw danych, który prezentuje kluczowe wskaźniki, trendy i analizy dotyczące działalności firmy. Może przybierać formę tabel, wykresów, dashboardów lub interaktywnych aplikacji. Aplikacje interaktywne są o tyle innowacyjną formą, że umożliwiają przeglądanie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Raporty BI generuje się za pomocą dedykowanego oprogramowania. I choć na rynku dostępnych jest wiele konkurencyjnych rozwiązań, co do zasady wszystkie mają jeden cel. Ich funkcją jest integracja różnorodnych źródeł danych, przetworzenie zebranych informacji i ich przystępna, syntetyczna prezentacja.

 

Znaczenie raportu BI dla działania firmy

Raporty BI są kluczowe dla efektywnego zarządzania firmą. Wyszczególnić należy zwłaszcza trzy podstawowe wymiary.

  1. Podejmowanie świadomych decyzji. Dostęp do dokładnych i aktualnych danych umożliwia menedżerom podejmowanie decyzji opartych na faktach, a nie na przeczuciach. Dzięki temu można minimalizować ryzyko błędnych decyzji.
  2. Monitorowanie kluczowych wskaźników. Raporty BI pozwalają na bieżąco śledzić KPI (Key Performance Indicators), co umożliwia szybką reakcję na wszelkie odchylenia od założonych celów.
  3. Zwiększenie efektywności operacyjnej. Analiza raportów BI pozwala zidentyfikować obszary wymagające optymalizacji, co przekłada się na poprawę procesów i redukcję kosztów.

 

Rola strategiczna raportu BI w rozwoju biznesu

Jak wspomnieliśmy, raportowanie BI pełnie swoje funkcje zarówno w wymiarze bieżącego, jak i długoterminowego zarządzania rozwojem firmy. Ich strategiczną rolę można zawrzeć następująco:

 

Planowanie i prognozowanie

Raporty BI dostarczają danych historycznych oraz identyfikują potencjalne trendy. Porządkują informacje niezbędne do tworzenia dokładnych prognoz i planów strategicznych. Więcej o analizie predykcyjnej w BI przeczytasz TUTAJ.

 

Identyfikacja nowych możliwości biznesowych

Analiza danych może ujawnić także nowe segmenty rynku, produkty lub usługi, które mają potencjał do generowania dodatkowych przychodów.

Przykład: Sieć detaliczna analizuje dane zakupowe i zachowania klientów, aby zidentyfikować potencjalne nisze rynkowe. Raporty BI pokazują, że rośnie zainteresowanie produktami ekologicznymi wśród młodych dorosłych w miastach. Na podstawie tych informacji firma decyduje się na wprowadzenie nowej linii produktów ekologicznych, co prowadzi do wzrostu przychodów i zdobycia nowego segmentu klientów.

 

Zarządzanie ryzykiem

Dzięki raportom BI dana firma może identyfikować potencjalne zagrożenia i opracowywać strategie zarządzania ryzykiem. Raportowanie BI stanowi informacyjną podstawę dla stabilnego rozwoju biznesu.

Przykład: Bank korzysta z raportów BI do monitorowania wskaźników ryzyka kredytowego w różnych segmentach klientów. Raporty wskazują, że w jednym z segmentów wzrasta liczba niespłaconych kredytów. Dzięki tej informacji bank może szybko wdrożyć bardziej rygorystyczne procedury oceny kredytowej dla tego segmentu. Co więcej, może także zaproponować programy wsparcia dla klientów mających problemy z terminową spłatą. Takie działania pozwalają na zminimalizowanie strat finansowych i lepsze zarządzanie ryzykiem.

 

Zarządzanie zmianami

W dynamicznym środowisku biznesowym raporty BI umożliwiają szybkie dostosowanie strategii do zmieniających się warunków rynkowych. Stanowią element stałego utrzymywania konkurencyjności.

Przykład: Firma logistyczna analizuje dane operacyjne z różnych centrów dystrybucyjnych. Raporty BI pokazują, że w jednym z centrów występują częste opóźnienia i problemy z efektywnością. W odpowiedzi na te informacje dana firma wprowadza zmiany organizacyjne takie jak optymalizacja procesów logistycznych i dodatkowe szkolenia dla pracowników. Dzięki temu udaje się poprawić wydajność i skrócić czas realizacji zamówień.

 

Raport BI: podsumowanie

Raporty BI są nieocenionym narzędziem dla współczesnych firm. Umożliwiają nie tylko bieżące monitorowanie działalności operacyjnej, ale również wspierają długoterminowe planowanie i rozwój. Dzięki nim firmy każdej branży mogą podejmować bardziej świadome decyzje, optymalizować swoje działania oraz lepiej zarządzać ryzykiem. Inwestycja w zaawansowane narzędzia BI i regularne korzystanie z raportów BI może przynieść wymierne korzyści, zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak i w strategicznym rozwoju przedsiębiorstwa.

 

 

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej ważnej zmiany, która mogłaby wpłynąć na Twoją firmę. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!